Ozdabianie ogrodu roślinami i przedmiotami użytkowymi oraz ozdobami to jedna z najbardziej ukochanych przez ogrodników czynności. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wśród zieloności jest na wagę złota w dobie betonozy. Posiadając kilkanaście, a nawet kilkaset metrów ogródka czy działki można śmiało urządzać przestrzeń zgodnie z oczekiwaniami i budżetem. Jak zatem zrobić to tanio, ekologicznie i zgodnie ze swoim gustem?

Kącik rekreacyjny - podstawowa przestrzeń do wypoczynku

Na pomoc tutaj z całą pewnością przychodzą palety! Niestety, czasy kiedy praktycznie każdy przedsiębiorca pozbywał się ich z chęcią już minęły bezpowrotnie. Jednak można spróbować i poszukać przez Internet miejsc, w których możemy je zdobyć bezpłatnie. Jedynym kosztem będzie tu transport palet na miejsce docelowe, zakup farby oraz gwoździ i własna praca. Ogrodowe meble z palet to inwestycja właściwie na lata, która będzie cieszyć oko ogrodnika przez długi czas!

Ponadto warto popatrzeć co posiada się w domu docelowym, w którym zapewne wiele elementów można przenieść do ogrodu lub wykorzystać w inny sposób na zewnątrz. Np. niektóre kwiaty domowe kochają zewnętrzną aurę jak np. że na pniu i można je w okresach letnich i późnowiosennych wystawić na taras czy na ganek przed głównym wyjściem. W przydomowej drewutni można również znaleźć wiele materiałów, które dzięki fantazji ogrodniczej (o ile są bezpieczne dla środowiska i najmłodszych) mogą zyskać drugie życie. W dobie największej popularności social mediów i serwisów streamingowych, można odnaleźć wiele tutoriali. Zostały one umieszczone w kategorii “on budget”, a więc są przeznaczone dla osób szukających oszczędności. Nawet z kawałka zalegającego sznura i solidnej, dębowej deski można skonstruować piękną huśtawkę!

Ogród warzywny i ozdobny - na czym skupić się podczas aranżacji?

Przed sezonem siewnym warto przeprowadzić od razu prace, które przygotują ogród na przybycie nowych sadzonek. Na grupach ogrodniczych, portalach ogłoszeniowych i sklepach z nasionami można znaleźć sadzonki za grosze, które w ciepłym pomieszczeniu mogą urosnąć do pokaźnych rozmiarów. Ponadto warto zainteresować się wymianami ogrodniczymi, bo niektórzy z chęcią pozbywają się zbyt rozległych nasadzeń bylin wieloletnich czy chociażby krzewów, które z łatwością ukorzenią się w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza.

W sklepach również można dostać pełnowartościowe sadzonki roślin jadalnych i owocujących, co z całą pewnością urozmaici grządki i dietę głównego ogrodnika i domowników. Dzięki roślinom jednorocznym właściwie co roku można zmieniać wygląd ogrodu. Tym bardziej, jak rośliny wieloletnie, nie są one drogie.

Jak widać, urządzenie ogrodu z planem budżetowym, który się mieści w pojęciu “tanio” nie jest wcale takie trudne. Wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni by zrealizować nawet najbardziej zaawansowane pomysły, za które nie powstydziłby się nawet największy projektant ogrodów. Wystarczy tylko poświęcić kilka godzin lub dni na przeprowadzenie metamorfozy i można cieszyć się nowym “lookiem” ogrodu!