Ratownicy z utworzonej wiosną Grupy Prewencyjnej Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brodnicy otrzymali nowy sprzęt. W poniedziałek, 24 czerwca, w ośrodku Półwysep Wądzyń odbyła się ceremonia przekazania grupie łodzi patrolowej wraz z plecakiem ratownika wodnego.


Kluczyki do łodzi Flaming z ekonomicznym czterosuwowym silnikiem marki Honda oraz plecak typu R1 z wyposażeniem do tlenoterapii czynnej i biernej przekazał szefowi grupy Adamowi Janiszewskiemu Maciej Banachowski z kujawsko-pomorskiego WOPR-u. Jak poinformował, łódź posłuży do prewencyjnego patrolowania jezior na Pojezierzu Brodnickim, szczególnie jeziora Wądzyń oraz ratowania życia i mienia ludzi, jeżeli wystąpi wypadek na wodzie.

Przy okazji przekazania sprzętu odbyło się ślubowanie ratowników wodnych młodzieżowej drużyny z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, działającej w ramach GP WOPR WK-P. Jej członkowie zdobywają szlify pod okiem Krzysztofa Roznerskiego, nauczyciela CKZiU, a jednocześnie ratownika WOPR-u oraz zastępcy szefa brodnickiej grupy prewencyjnej.

Świeżo upieczonym ratownikom gratulował goszczący na ceremonii przekazania łodzi wicestarosta Stanisław Kosakowski. Gospodarze wydarzenia przygotowali również krótką prezentację sprzętu na wodzie oraz pokaz sprawności działania ratowników.   

Grupa Prewencyjna WOPR Woj. Kuj-Pom. w powiecie brodnickim liczy 25 ratowników, wśród których 17 osób to ratownicza młodzież. Brodnicka grupa została utworzona w kwietniu tego roku. Jest drugą powołaną w województwie kujawsko-pomorskim po Grupie Prewencyjnej WOPR WK-P w Tleniu. Zadaniem grup jest patrolowanie wód i niestrzeżonych miejsc wypoczynku nad wodą, a w razie konieczności podejmowanie interwencji ratowniczej.

Źródło: Starostwo Powiatowe/pm, fot. P.Majchrzak