Jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy dowiedzieli się brodniccy harcerze. Dwudziestoosobowa grupa harcerzy i instruktorów z naszego hufca wzięła udział w 16 godzinnym Kursie Pierwszej Pomocy.

Kurs podzielony był na dwie części. Pierwsza część – teoretyczna – odbyła się 9 marca w Toruniu.  Zajęcia prowadzili wyszkoleni Ratownicy Harcerscy z Torunia –Paweł Wantowski, Mateusz Banach, Mateusz Jarliński i Patryk Gouden.  Uczestnicy niniejszego szkolenia od samego rana pogłębiali swoja wiedzę oraz umiejętności z zakresu udzielania pomocy i wsparcia poszkodowanym i ofiarom wypadków. Zajęcia te miały charakter nie tylko teoretyczny ale również praktyczny. Każdy uczestnik mógł  poćwiczyć opatrywanie ran, złamań a także za pomocą fantomu samodzielnie dokonać zabiegu ratującego życie: Resyscytację Krążeniowo Oddechową. Druga część – praktyczna – odbyła się 28 marca, która poprowadziły dwie Ratowniczki z Hufca Brodnica – Paulina Kaszlewicz oraz Aleksandra Czerwińska.

Na początku każdy uczestnik musiał napisać test z wiadomości o pierwszej pomocy. Później odbyły się zajęcia z resuscytacji oraz symulacje. Każdy uczestnik na końcu kursu otrzymał dyplom ukończenia. Miejmy nadzieję, że zdobyta wiedza nigdy nam się nie przyda.

Harcerski kurs pierwszej pomocy w Brodnicy