Półtorej tony śmieci zebrali uczestnicy akcji sprzątania brzegów Drwęcy, zorganizowanej przez firmę "Kajaki Brodnica Spływy Kajakowe Korsarz” oraz Polski Związek Wędkarski Rejon Brodnica. Akcję wsparł Powiat Brodnicki.

Trudno o kogoś, kto zna lepiej wody i brzegi Drwęcy niż kajakarze i wędkarze. To oni też przejawiają szczególną wrażliwość na czystość środowiska rzeki. Nie tylko apelują od lat do mieszkańców o niezaśmiecanie jej brzegów i wód, ale systematycznie sami aktywnie sprzątają to, co inni zostawili nad Drwęcą lub do niej wrzucili. We wspólnych działaniach wędkarze i kajakarze mają wielu sprzymierzeńców w instytucjach publicznych, organizacjach i firmach.


W tym roku w akcji zorganizowanej 6 października przez firmę Korsarz Krzysztofa Wiśniewskiego oraz PZW uczestniczyło 55 osób, m.in. wędkarze z kół „Wiarus”, „Polmo”, „Miejskiego”, członkowie Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej, pracownicy IKEA Industry z Lubawy, kajakarze, grupy eksploracyjne, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Ziemi Michałowskiej "Cultura”, Klub Sportowy Magnes Neodymowy z Ostródy Sylwestra Pepela oraz ratownicy brodnickiego WOPR-u.

- Akcja prowadzona była przy użyciu kajaków i łodzi oraz przez piesze patrole przebiegała na odcinku od mostu żelaznego w Brodnicy do Szabdy - poinformował w imieniu organizatorów Jerzy Fijołek, prezes PZW Rejonu Brodnica. - Warto zaznaczyć, iż pierwszy raz przy wsparciu grup eksploracyjnych sprzątaliśmy także dno rzeki za pomocą magnesów neodymowych.

Jak wskazali uczestnicy akcji, najbardziej zaśmiecone odcinki to ciągi brzegów przy ogródkach działkowych, parking przy Biedronce na ul. Mazurskiej, bulwar-most na ul. Sienkiewicza. Tym razem udało się zebrać ok. półtorej tony śmieci. Najczęściej były to butelki, puszki po piwie i innych napojach, doniczki, odpady materiałów budowlanych itp. Sprzątający podkreślili z żalem, że śmieci było tak wiele, iż niestety nie udało zebrać wszystkiego. Dodali również, że tylko w tym roku podczas dwóch przeprowadzonych akcji sprzątania zebrali łącznie 3,5 tony śmieci.

- Wszyscy zachwycamy się pięknem, jakim natura obdarzyła nasz region, nie zatracajmy więc tego. Reagujmy na to, co dzieje się nad brzegami Drwęcy, która jest skarbem naszej brodnickiej ziemi - apelują uczestnicy akcji.

Organizatorzy wyrażają podziękowania wszystkim biorącym udział w sprzątaniu, a także osobom, instytucjom i firmom za pomoc przy organizacji akcji.

Źródło. Korsarz, PZW

pm/Starostwo Powiatowe