W Gdańsku po raz pierwszy w historii dyscypliny odbyły się Mistrzostwa Polski Pitbike Off-road. Pitbike'i to minimotocykle o pojemności do 190 cm sześc.

W stawce 130 zawodników barwy klubu Pitbike Brodnica, sekcji sportowej Brodnickiego Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych reprezentowali: Felix Górniak w klasie stock 90, Filip Pankowski, Kajetan Bodnar, Wiktor Wysogrodzki, Nikodem Orzechowski i Michał Gutmański w klasie stock 125. Zawody trwały trzy dni: w piątek sesja treningowa, w sobotę kwalifikacje i pierwszy wyścig, a w niedzielę - dwa wyścigi.

Felix Górniak w klasie stock 90 w kwalifikacjach zdobył 4. miejsce. W pierwszym wyścigu młody zawodnik zaliczył upadek i nie ukończył biegu, w drugim wskutek defektu przyjechał ósmy, a w ostatnim wyścigu dojechał na drugiej pozycji. Ostatecznie zajął czwarte miejsce w mistrzostwach Polski.

- Ogólnie jesteśmy zadowoleni. Czwarte miejsce na tle mocnych rywali jest dużym sukcesem - komentuje Remigiusz Górniak, tata Feliksa.

W kwalifikacjach stock 125 najlepszy czas zanotował Michał Gutmański. Nikodem Orzechowski, lider w cyklu Pucharu Polski, zajął dopiero 6. miejsce, a za nim Filip Pankowski - 15, Wiktor Wysogrodzki - 20 i Kajetan Bodnar - 21.

Michał i Nikodem przewodzą w rankingu Pucharu Polski i to między nimi rozstrzygnęła się walka o tytuł mistrza. W pierwszym wyścigu Michał przyjechał pierwszy przed Nikodemem. W drugim wyścigu defekt wykluczył Michała z jazdy, a wygrał Nikodem. Tytuł mistrzowski miał rozstrzygnąć się w ostatnim wyścigu. Michał i Nikodem najlepiej wystartowali, ale po wypadku innych zawodników bieg przerwano. W powtórce Michał znów wystrzelił ze startu, ale Nikodem zaliczył upadek. Po gonitwie Nikodem zbliżył się do czołówki. Niestety, przewrócił się po raz drugi, gdy poprzedzający go zawodnik przeleciał przez kierownicę po skoku.

Ostatecznie najwyższe miejsce na podium zajął Michał. Nikodem zdobył tytuł wicemistrzowski. Pozostali rajderzy zajęli odpowiednio miejsca: 7. Filip Pankowski, 19. Wiktor Wysogrocki i 20. Kajetan Bodnar.

- Zostałem mistrzem Polski! Bardzo się cieszę - mówi Michał Gutmański. - Mistrzostwa Polski to jednak wysoka ranga zawodów, gdzie podczas dekoracji śpiewany jest hymn.

- Po zawodach pozostaje lekki niedosyt. Po upadku wiedziałem, że to koniec marzeń o złotym medalu - mówi Nikodem Orzechowski. - Cieszę się z tytułu wicemistrza. Teraz skupiam się na cyklu Pucharu Polski.

- Jestem mega dumny z naszych chłopaków - mówi Marek Gutmański, szef Pitbike Brodnica. - Wszyscy liczyliśmy na finałowy pojedynek Michała i Nikosia i szkoda, że tytuł rozstrzygnął się w ten sposób. Ostatecznie obaj mają tytuły mistrzowskie, co nas bardzo cieszy.

Rajderzy przygotowują się teraz do kolejnej rundy Pucharu Polski Pitbike Off-road, która odbędzie się w Wierzchucinie Królewskim. Cykl Pucharu Polski składa się z 6 rund, podczas których zawodnicy zbierają punkty do kwalifikacji generalniej.

Udział w rywalizacji sportowej dofinansowują Urząd Miejski w Brodnicy, Urząd Gminy Brodnica oraz Starostwo Powiatowe.