Ogrzewanie prądem, gazem czy olejem wydaje się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest wygodne, a praktycznie samoobsługowe kotły na tego rodzaju paliwa zajmują także mniej miejsca.

Jednak cena eksploatacji takiego urządzenia jest znacznie wyższa, więc ciągle dużą popularnością cieszą się piece opalane paliwem stałym. Dowiedz się jak wybrać najlepszy kocioł, by był maksymalnie efektywny i ekonomiczny.

Wybór rodzaju paliwa

Obecne, nowoczesne kotły są przystosowane do spalania paliwa jednego rodzaju. Dzięki temu mogą być znacznie bardziej efektywne i wytwarzają mniej popiołu. Dlatego właśnie wybór kotła jest zdeterminowany wyborem paliwa. Na rynku dostępne są kotły wielopaliwowe, które nadają się do opalania węglem lub miałem węglowym i drewnem, jednak okazuje się, że takie, które są nastawione na jeden rodzaj surowca, są znacznie bardziej efektywne.

Decydując się na paliwa stałe, możesz wybierać miedzy węglem brunatnym, kamiennym, drewnem, ekogroszkiem lub koksem. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest węgiel kamienny, który jest dostępny w dwóch wersjach: orzecha (czyli niewielkich grudek, idealnie dopasowanych do kotłów z nadmuchem) i miału węglowego, do kotłów z nadmuchem. Miał węglowy to najtańsze rozwiązanie, jednak może być nieco mniej wydajny niż na przykład koks, który jest najbardziej kaloryczny.

Dużym powodzeniem w ostatnim czasie cieszą się także ekologiczne paliwa stałe, takie jak pelety i brykiety. Są stosunkowo niedrogie, a ponieważ wykonuje się je z odpadów przeróbki drewna, na przykład trocin, są także bardzo wydajne. Ich dużą zaletą jest fakt, że łatwo się rozpalają i nie pozostawiają zbyt wiele popiołu. Mają kształt niewielkich, sprasowanych walców, które można przechowywać w workach lub niewielkich skrzyniach i dokupować na bieżąco.

Oczekiwanie względem komfortu obsługi

Jednym z najważniejszych czynników wyboru kotła jest także sposób jego obsługi. W skrócie można stwierdzić, że kotły dzielą się na zasypowe i wyposażone w podajnik. Kotły zasypowe są bardziej absorbujące, musisz pilnować, by stale dosypywać węgla do pieca, a także usuwać popiół. Mają jednak tę przewagę, że są stosunkowo niewielkie i zmieszczą się nawet do małej kotłowni. Co więcej, są także tanie i pozwalają na wykorzystywanie tańszych paliw, takich jak miał węglowy czy węgiel.

Kotły z podajnikiem są natomiast nieco droższe, zarówno w momencie inwestycji, jak i w eksploatacji, ponieważ można opalać w nich jedynie ekogroszkiem. Są jednak o wiele bardziej wygodne w użytkowaniu. Wystarczy, że raz na jakiś czas wypełnisz pojemnik ekogroszkiem, a podajnik ślimakowy sam będzie regulował dostarczenie paliwa do palnika. Dzięki temu nie musisz przejmować się ciągłym dokładaniem. To rozwiązanie jest także „czystsze” - nie musisz składować pylącego miału węglowego lub węgla kamiennego, ponieważ ekogroszek jest przechowywany w workach. Co więcej, także ilość popiołu zmniejsza się, wiec czyszczenie pieca i wynoszenie pozostałości jest także mniej absorbujące.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Rowex Sklep: rowex-sklep.pl