Remont łazienki wymaga dobrego przygotowania. Należy przemyśleć wszystko od początku do końca, aby uniknąć błędów oraz niepotrzebnych stresów.

Jeśli planujesz remont mieszkania to łazienka powinna być pierwszym miejscem od którego zaczniemy.

Na dobry początek

Po pierwsze zastanów się ile jesteś w stanie wydać na remont łazienki. Pomyśl nad tym jaki efekt chcesz osiągnąć i opracuj projekt łazienki. Wybierz kafelki – ich rozmiar i kolor. Zastanów się czy chcesz, aby Twoja łazienka składała się z jednego rodzaju płytek czy z kilku. Udaj się do sklepów, w których możesz obejrzeć gotowe projekty lub przejrzyj oferty w Internecie.

Przy wyborze kafelek ważne jest także, aby zastanowić się co będzie bardziej praktyczne oraz wziąć pod uwagę czynniki panujące w naszej łazience np. wilgoć czy kamień.

Zastanów się jakie urządzenia i sprzęty chcesz zainstalować w łazience. Czy chcesz mieć wannę, czy prysznic, a może to i to. Czy w łazience będzie montowany bidet. Czy toaleta będzie ze stelażem czy bez. Pomyśl czy decydując się na kabinę prysznicową chcesz mieć brodzik czy odpływ liniowy oraz co będzie korzystniejsze, zamontowanie deszczownicy podtynkowej czy natynkowej. Jeśli masz taką możliwość rozważ opcję zrobienia kabiny bez brodzika. Taki rodzaj kabiny wygląda znacznie estetyczniej i pozwala optycznie zwiększyć łazienkę. Te wszystkie czynniki mają ogromne znacznie przy pierwszych czynnościach związanych z remontem.

Przemyśl czy chcesz mieć podwieszany sufit. Pamiętaj, że obniży on łazienkę o około 10 cm, ale otworzy dużo możliwości związanych z montażem oświetlenia. Dodatkowo wygłuszy pomieszczenie oraz nada łazience wyjątkowy klimat.

Poszukujesz większej ilości informacji o łazienkach i ich remoncie czy aranżacji? Sprawdź!

Wszystko po kolei

Prace remontowe rozpoczynamy od skucia dawnych kafli i usunięcia starych sprzętów. Następnie hydraulik powinien sprawdzić rury oraz przeprowadzić prace wodno-kanalizacyjne.

W kolejnym etapie trzeba zająć się elektryką. Możesz zlecić elektrykowi zarówno założenie oświetlenia, ale także montaż wentylatora.

Kiedy kafelki są już skute należy wyrównać powierzchnie. Jest wiele sposobów, które umożliwiają tę czynność, najpopularniejsze to: gładź, tynk lub płyty gipsowe.

Kiedy wszystko jest już przygotowane, można wziąć się za kładzenie płytek, drewna lub paneli. Podczas planowania rozmieszczenia kafli należy pamiętać o miejscu na lustro czy szafki.

Kosztorys:

 • Skucie starych kafli oraz usunięcie starych sprzętów – ok 10zł/m2
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna to koszt ok. 200zł
 • Położenie gładzi – ok 18zł/m2
 • Tynkowanie – ok 15zł/m2
 • Montaż płyt g-k – ok 40zł/m2
 • Położenie kafli z fugowaniem – ok 50zł/m2
 • Montaż umywalki – ok 70zł
 • Montaż baterii – ok 40zł

Pomocne wskazówki:

 • Odwiedź markety budowlane, spisz ceny i modele zarówno kafli, materiałów wykończeniowych, mebli łazienkowych jak i urządzeń sanitarnych
 • Przy wyborze kafelek kieruj się funkcjonalnością. Pamiętaj, że na ciemnej kafelce widać każdą kroplę wody
 • Nie trzeb układać glazury do samego sufitu – pozwoli obniżyć to koszt remontu
 • Lustro powinno być powieszone 20 cm nad umywalką, aby na nie chlapać