Składniki: ...

-  1 kg wołowiny z kością (najlepiej szponder, pręga, łopatka lub mostek)
- porcja włoszczyzny z  2- 3 średniej wielkości marchewki, pół selera korzeniowego, duży korzeń pietruszki, średni por, kawałek kapusty włoskiej
- cebula
- 1-2 duże liście laurowe
- 5–6 ziarenek pieprzu
- natka pietruszki do rosołu
- sól i pieprz świeżo mielony

Przygotowanie:
Do dużego garnka  z wrzącą wodą - ok.2 litry  włożyć opłukaną  wołowinę. Na małym ogniu  tak ustawić temperaturę, by mięso wolno się gotowało ( mrugało). Łyżką cedzakową systematycznie usuwać zbierającą się szumowinę. Po około godzinie dodać oczyszczone warzywa - marchewkę, seler i pietruszkę. Z kapusty i pora usunąć zewnętrzne liście, a resztę dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Cebulę obrać, opalić na ogniu lub suchej patelni, tak aby wierzchnia warstwa cebuli była czarna, dodać także przyprawy  i gotować na bardzo wolnym ogniu do pożądanej miękkości mięsa ( jeszcze ok. godziny, może półtorej). Powinno się  bez trudu oddzielić mięso od kości.

Przecedzony rosół można podawać z makaronem, lub kanapkami z anchois, czy z gotowanymi ziemniakami, lub przeznaczyć na bazę do zup. Mięso można wykorzystać do przygotowania farszu do pierogów, lub krokietów, albo podać sztukę mięsa z sosem np. chrzanowym i z puree marchewkowo-ziemniaczanym.

 

Wiesława Kusztal, Extra Brodnica