Nie w każdej miejscowości można znaleźć przestrzeń, w której pies swobodnie pobiega i uwolni swoją energię. Nie każdy właściciel czuje się też na tyle pewnie, by pozwolić pupilowi na samodzielne eksplorowanie terenu - dotyczy to chociażby psów ze schroniska znajdujących się w fazie adaptacji. Wówczas z pomocą przychodzą praktyczne smycze treningowe. Zapewniają czworonogowi wolność, której potrzebuje, ale jednocześnie pozwalają utrzymać kontrolę nad jego poczynaniami. Na co dokładnie zwrócić uwagę, wybierając taki produkt?

1. Smycz treningowa - czym właściwie jest?

2. Jak wybrać smycz treningową?

3. Jak wykorzystywać smycze treningowe?

Właściwie dobrane smycze treningowe odpowiadają potrzebom różnych psów: zarówno większych ras, jak i tym najmniejszym przyjaciołom rodziny. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak kupić właściwy produkt.

Smycz treningowa - czym właściwie jest?

Smycz, często określana także jako linka treningowa, to nic innego jak wydłużony wariant smyczy spacerowej. Może być wykonana z różnych materiałów, mieć różną długość czy sposób wykończenia. Najważniejsza jest jej funkcjonalność.

Linki treningowe sprzyjają rozwojowi naturalnej ciekawości psa, umożliwiając mu swobodną eksplorację terenu. Bez nich nie zawsze jest to możliwe - zwłaszcza, gdy pies nie został jeszcze nauczony prawidłowej reakcji na przywołanie lub wykazuje bardzo silny instynkt łowiecki. Bez tego typu akcesoriów trudno wyobrazić sobie efektywną naukę posłuszeństwa lub zachowania w miejscach publicznych. Możesz także zabierać linkę na zwykły spacer, by pies mógł pobiegać.

Jak wybrać smycz treningową?

Na rynku znajdziesz linki o różnej długości. Z reguły mają one od ok. 5 do 10 metrów, jednak znajdziesz także dłuższe modele. Dopasowując ten parametr, warto zastanowić się, jak daleko zwykł oddalać się twój pies, jak dużą ma potrzebę eksploracji i czy istnieje ryzyko, że w pewnym momencie zerwie się do biegu.

Drugą istotną kwestią jest materiał. Powinien być solidny, odporny na szarpnięcia i uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza, gdy pupil jest silny. Warto zwrócić uwagę na smycze treningowe od malier.pl, które dodatkowo są wodoodporne.

Jak wykorzystywać smycze treningowe?

Ze smyczy treningowych możesz korzystać na różne sposoby: wykorzystywać je do nauki, aktywności fizycznej lub po prostu spacerów w przypadku bardziej niezależnych pupili. Jeśli masz silnego psa, warto zabezpieczyć dłonie rękawiczkami, na przykład rowerowymi. Na początku rozwijaj linkę częściowo, przyzwyczajając psa i siebie do nowej formy poruszania.