Włochy są wyjątkowym krajem, zachwycającym pięknymi widokami, plażami oraz zabytkami. Jest to także miejsce oferujące wiele ciekawych i wyjątkowych artykułów spożywczych, których warto spróbować. Zastanawiasz się, jakie włoskie produkty są godne uwagi? Które z nich mogą Ci się przydać podczas przygotowywania posiłków dla Twoich bliskich? Sprawdzamy!

Oliwa z oliwek — podstawa zdrowej kuchni

To jeden z najzdrowszych tłuszczów, który jest niezwykle popularnym produktem we Włoszech. Jego zastosowanie jest naprawdę szerokie – od sałatek aż po pizzę. Jest niezastąpionym składnikiem sosów i dipów, bo doskonale podkreśla ich smak. Spośród wielu wariantów warto sięgnąć po oliwę z pierwszego tłoczenia oznaczoną jako extra virgin.

Ocet balsamiczny — tradycyjny składnik wielu potraw

Kolejnym włoskim produktem, który znajdzie swoje zastosowanie w polskiej kuchni, jest ocet balsamiczny. Możesz dodać go do sosów, sałatek, marynat, a nawet do deserów. Świetnie komponuje się także z owocami. Ten znany składnik produkowany jest we Włoszech już od wielu lat, a dokładniej od czasów średniowiecza. Duży wybór tego rodzaju produktu znajdziesz w wielu sklepach oferujących produkty z Włoch. Jednym z nich jest sklep internetowy https://clickitalia.pl/ - warto więc zapoznać się z jego pokaźnym asortymentem.

Makaron – najpopularniejszy włoski produkt

Tego chyba nie musimy nikomu tłumaczyć! Trudno jest sobie wyobrazić wizytę w słonecznej Italii bez skosztowania słynnego spaghetti z sosem bolońskim czy carbonara. Ten włoski produkt powinien być także pozycją obowiązkową w Twojej kuchennej szafce. Warto się w niego zaopatrzyć szczególnie wtedy, gdy uwielbiasz kulinarne eksperymenty. Jego rodzajów jest wiele, m.in. penne, tagliatelle, fusilli, pappardelle czy lasagne. Mnogość i rozmaitość kształtów sprawiaką, że przy pomocy tego włoskiego produktu stworzysz wyśmienite dania, rodem z najlepszych restauracji.

Włoski ryż

Ten składnik kojarzy Ci się przede wszystkim z kuchnią azjatycką? Jak widać, podbił serca także europejskich kucharzy – w tym także Włochów. Nie są oni w stanie wykonać swojego popisowego risotto bez odpowiednio dobranego ryżu. Włoski ryż cechuje się dużą ilością skrobi oraz swoją specyficzną strukturą i konsystencją. Carnaroli i arborio to nazwy, które powinny być bliskie każdemu miłośnikowi włoskiej kuchni. W kilka chwil wyczarujesz z nich znakomite i aromatyczne risotto – wystarczy dodać wina, bulionu, ulubionych dodatków i pyszne danie jest już gotowe!