Laseroterapia to metoda leczenia, która wykorzystywana jest w różnych dziedzinach medycyny. Od niedawna służy również w terapii chrapania. Stanowi doskonałą alternatywę dla inwazyjnego, wymagającego hospitalizacji i rekonwalescencji, leczenia chirurgicznego. Wyjaśniamy, jak działa laserowe leczenie chrapania i kiedy można je zastosować.

Przyczyny chrapania

Wyróżniamy kilka przyczyn chrapania, ale najczęstsza z nich to nieprawidłowa budowa gardła, która prowadzi do utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Za objaw chrapania odpowiada również rozluźnienie mięśni gardła podczas snu. Powietrze, które nie może przedostać się przez drogi oddechowe, zaczyna wirować, poruszając luźnymi strukturami w jamie ustnej. Wibracyjne ruchy wydają dźwięk, który popularnie nazywamy chrapaniem.

Czynniki wpływające na wystąpienie chrapania to:

  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu,
  • niedrożność nosa (skrzywienie przegrody bądź polipy),
  • przerost migdałków (u dzieci).

Chrapanie to nie tylko problem dla osób z Twojego otoczenia. Jeśli od dawna towarzyszy Ci chrapanie, nie masz szansy na regeneracyjny, zdrowy sen, co wpływa na utrudnione funkcjonowanie w ciągu dnia, zmniejszenie koncentracji, przewlekłe zmęczenie. Nieleczone chrapanie może doprowadzić też do groźnego powikłania – bezdechu śródsennego.

Jak przebiega laserowe leczenie chrapania?

leczeniu chrapania wykorzystuje się laser ergowo-yagowy Fotona. Zabieg nosi nazwę NightLase i skorzystamy z niego w warszawskiej Klinice Miracki, gdzie opracowano autorską procedurę leczenia chrapania. Podczas zabiegu następuje podgrzewanie tkanek miękkich i kurczenie się włókien kolagenowych, co prowadzi do ich usztywnienia. Zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny. Wykonywany jest przez lekarza lub wykwalifikowanego kosmetologa. Procedura polega na przegrzaniu struktur podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych części nasady języka.

Celem laserowego leczenia chrapania jest obkurczenie i stymulacja namnażania włókien kolagenowych. Kiedy powstają nowe włókna kolagenowe, leczona przestrzeń zyskuje na jędrności, sprężystości i sztywności, dzięki czemu przestaje jej grozić opadanie i wiotkość podczas snu. 

Niska inwazyjność terapii sprawia, że pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Należy jednak przestrzegać pewnych zaleceń, aby usprawnić proces gojenia i wzmocnić efekty. Najważniejsze to nieforsowanie obszaru poddanego leczeniu. Przez kilkanaście dni zwracaj uwagę na temperaturę napojów i jedzenia – nie powinny być ani zbyt gorące, ani zbyt zimne. Unikaj ostrych potraw, które mogłyby podrażnić delikatne podniebienie. Pij więcej wody niż zazwyczaj – to wspomaga rekonwalescencję po laseroterapii.

Czy da się całkowicie wyleczyć chrapanie?

Istnieją co najmniej trzy skuteczne metody leczenia chrapania: chirurgia, radiochirurgia i laseroterapia. Ta pierwsza to zabieg inwazyjny, który wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego (narkozy), kilkudniowej hospitalizacji oraz długiej rekonwalescencji. W niektórych przypadkach jest to jednak jedyny sposób na odzyskanie komfortu dla osoby, zmagającej się z problemem chrapania. W wielu przypadkach okazuje się, że zmiany nie są tak zaawansowane i wystarczy zastosować nieinwazyjny zabieg laserowego leczenia chrapania lub metodę radiochirurgiczną, aby całkowicie pozbyć się tej dokuczliwej dolegliwości. 

O tym, jak wyleczyć chrapanie, powinien zdecydować lekarz laryngolog. Konsultacja ze specjalistą przed zabiegiem na chrapanie jest niezbędna. Konieczne jest bowiem wykonanie szeregu badań, które pozwolą na wykrycie przyczyny chrapania i dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Dowiedz się więcej – skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie i uzyskaj profesjonalną pomoc.