Rynek usług gastronomicznych wzbudza spore zainteresowanie wśród poszukujących pracy. Są to zazwyczaj młode osoby, szukające doświadczenia, ale także kucharze czy menedżerowie, którzy w branży działają już długie lata. Niezależnie od pozycji i wyszkolenia każdy pracownik powinien pamiętać o kilku zasadach i wskazówkach, które ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków i pomogą odnaleźć się w ciągłym pośpiechu.

O czym warto pamiętać, pracując w gastronomii?

Niewątpliwie największym zadaniem w pracy w lokalach gastronomicznych jest obsługa klienta. Wymaga opanowania do perfekcji wielu umiejętności. Aby odpowiednio komunikować się z ludźmi, należy pamiętać o pogodnym nastawieniu, które wpłynie na przychylność gości. W takim przypadku różnie niepożądane wypadki, jak np. rozlanie napoju lub pomylenie zamówień, nie przyniosą negatywnych skutków. Trzeba jednak być przygotowanym na stres i problemy, gdyż nie wszyscy klienci będą w dobrym nastroju.

Warto też pracować nad językami obcymi, choćby w podstawowym zakresie. Te umiejętności mogą okazać się bardzo przydatne, kiedy w restauracji lub kawiarni pojawią się goście z zagranicy.

Jakie są obowiązki pracodawcy i pracownika?

Głównym obowiązkiem pracodawcy jest oczywiście zapewnienie odpowiednich warunków do pracy. Od pracowników wymaga się przestrzegania wyznaczonych standardów i reguł. Wcześniej muszą być oni jednak zaznajomieni z zasadami BHP, a także wyszkoleni pod kątem korzystania z odpowiednio przygotowanego stanowiska pracy. Jeśli kelner czy kucharz uważa, że miejsce nie spełnia warunków bezpieczeństwa i higieny, to ma prawo do odmowy wykonywania obowiązków.

Pracownicy gastronomii mają za zadanie dbać o udostępnione przez pracodawcę sprzęty i narzędzia oraz stosować specjalnie przygotowane środki ochrony. Podstawowym elementem jest odpowiedni ubiór. Profesjonalna odzież kelnerska, a także antypoślizgowe buty pozwolą uniknąć wielu wypadków. Należy też pamiętać o konieczności przejścia przez właściwe badania lekarskie. Jakiekolwiek uchybienia w tej kwestii mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu klientów, gdyż osoby zatrudnione w gastronomii mają nieustanny kontakt z żywnością.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii

Kelnerzy, kelnerki, a także wszystkie osoby przebywające i pracujące w kuchni muszą dbać o nienaganną czystość twarzy i ciała. Istotne jest, aby dłonie i paznokcie były dokładnie umyte. W dbaniu o bezpieczeństwo i higienę pomóc może także specjalna odzież wierzchnia. Obecnie w większości lokali obowiązuje określony odgórnie dress code, który gwarantuje odpowiednią czystość. Wysokiej jakości odzież ochronną można znaleźć na stronie Tedmar. Jest to polski producent ubrań do pracy, które wyróżniają się niebanalnymi wzorami i wyjątkową trwałością. 

Odpoczynek – elastyczne planowanie grafiku

Branża gastronomiczna charakteryzuje się specyficznym systemem pracy. Większość restauracji czy kawiarni jest otwarta codziennie po kilkanaście godzin. Dlatego obowiązuje w nich równoważny system pracy, który umożliwia elastyczne dopasowanie grafików. Polega na wydłużaniu zmiany w danym dniu czy tygodniu po to, aby w innym, umówionym terminie czas pracy został skrócony. W wielu punktach gastronomicznych funkcjonuje też system weekendowy, który obejmuję pracę wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.