Orzechy brazylijskie to odmiana orzechów, które są niezwykle bogate w wartości odżywcze oraz witaminy. Choć są mało popularne, dają wiele dobrego. Mają wpływ nie tylko na zdrowie, ale również poprawiają stan cery oraz włosów. Nie można przejść obojętnie obok tak wyjątkowego daru natury. Dlaczego warto jeść orzechy brazylijskie? Oto kilka powodów, które przekonają Cię do wprowadzenia ich do swojej codziennej diety.

Wysoka zawartość selenu

Orzechy brazylijskie są naturalnym źródłem selenu. Zjedzenie tylko jednego orzeszka jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. To ważne, biorąc pod uwagę fakt, że ma on ogromny wpływ na Twoje samopoczucie, a nawet zdrowie! Selen powoduje aktywację utleniaczy, które chronią przed substancjami rakotwórczymi oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Co więcej, wzmacnia on układ odpornościowy.

Regularne spożywanie orzechów brazylijskich jest szczególnie korzystne dla mężczyzn. Poprawiają one znacznie jakość męskiego nasienia, a także usprawniają poruszanie się plemników.

Selen stanowi także niezbędny element metabolizmu hormonów tarczycy.

Orzechy brazylijskie to witaminowa bomba

Nie bez powodu mówi się, że orzechy brazylijskie mają ogromną moc. Są niezwykle bogato wyposażone w różnego rodzaju witaminy. Zawarta w nich witamina E pomaga utrzymać włosy oraz skórę w dobrej kondycji. Z kolei witaminy z gruby B są odpowiedzialne za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizm, a także codzienny zastrzyk energii.

Jednym słowem, regularnie jedząc orzechy brazylijskie,  czujesz się lepiej i jesteś gotowy na wyzwania, które czekają Cię każdego dnia!

Cenne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych

Orzechy brazylijskie zawierają prawie 700 kcal w 100 g. Są bardzo kaloryczne, co wynika z ilości zawartych w nich tłuszczów. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że te są pokaźnym źródłem ich zdrowych wariantów.

Dieta, w której dostarczasz organizmowi dobre tłuszcze, pozwala zadbać o prawidłowe działanie układu krwionośnego. Co więcej, zapobiega niebezpiecznym chorobom, takim jak zawał serca czy udar. Zdrowe kwasy tłuszczowe obniżają również poziom złego cholesterolu, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. System krążenia wspierają też kwasy omega-6, które również znajdują się w orzechach brazylijskich.

Spowolnienie procesu starzenia

Czy wiesz, że jedzenie orzechów brazylijskich spowolni proces starzenia Twojego organizmu? Zastanawiasz się dlaczego? Zawierają one niezbędne aminokwasy, które potrzebne są do rozwoju i regeneracji tkanek. Warto wiedzieć, że substancje zawarte w tego rodzaju orzechach zapobiegają powstawaniu chorób przewlekłych. Jednak najcenniejszą wartością tego niezwykłego produktu jest właśnie przeciwdziałanie starzeniu się.

Jak jeść orzechy brazylijskie?

Orzechy brazylijskie najczęściej spożywane są w zwykłej formie, samodzielnej przekąski. Nie oznacza to jednak, że nie można wykorzystać ich jako dodatkowy składnik. Świetnie uzupełniają się z serami różnego rodzaju. Są idealnym dodatkiem do sałatek oraz deserów. Jeżeli planujesz wykwintny wieczór z winem i wyrazistymi akcentami, te orzechy również będą rewelacyjnym uzupełnieniem.

Warto też wiedzieć, że zdrową alternatywą dla oleju słonecznikowego jest olej produkowany właśnie z orzechów brazylijskich - a znajdziesz go m.in. w sklepie Frutavita.